فرش و اهمیت حضور در پلتفرم صنایع دستی ایران

یکی از پدیده‌های قابل توجه در سال‌های اخیر روند رو به رشدجهانی شدن است؛ ایران نیز به منظور گسترش صادرات غیرنفتی و حضور در بازارهای جهانی درصدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) برآمده و در حال حاضر عضو ناظر این سازمان است. یکی از صنایع دستی مهمی که بدین منظور باید مورد مطالعه قرار گیرد صنعت فرش دستبافت ایرانی است.

فرش دستباف بر خلاف فرش­های ماشینی از محصولات طبیعی و کرک و ابریشم­های غیرمصنوعی تهیه شده است. الیاف طبیعی فرش دستباف برای سلامتی انسان ضرری ندارد. ثانیا این الیاف مقاومت و ثبات رنگ بالایی دارند. فرش­های دستباف درصدی کم یا زیاد از ابریشم طبیعی را دارند. ابریشم طبیعی باعث می شود ماندگاری و ظرافت هر دو در کنار هم در یک محصول وجود داشته باشد. تک تک گره­های فرش دستباف ایرانی در هر خطه­ای از ایران و با هر سبکی بافته شده باشد مقاومت بالایی دارد. فرش­های دستباف با گذشت زمان ارزشمندتر می­شوند.

به کانال ما در آپارات مراجعه کنید.


فرش دستباف ریشه در خاک ایران دارد و جغرافیای ایران را فرا گرفته است. هر کدام از انواع طرح­های فرش دستباف در گوشه­ای از جهان طرفدان خاصی را پیدا کرده است. تولید فرش دستباف یکی از مشاغل سنتی زنان خانه­دار ایرانی بوده است. این بافته­های زیبا حالا به صورت زیباتر و مهندسی شده تولید می­شوند. و همراه با طرح­های جدید فرش دستباف  ارائه می­گردند.

شرکت فرش ایران، طرح‌های فرش ایران را به 20 گروه اصلی تقسیم کرده ‌است: آثار باستانی و ابنیه اسلامی، شاه‌عباسی،، اقتباسی، افشان، واگیره‌ای (بندی)، بته‌ای (بته جقه)،، شکارگاهی، گل فرنگ، قابی (خشتی)، ایلی و عشایری، تلفیقی و طرح‌های معاصر

کهن‌ترین نمونه نقش قالی را دانشمندان آشورشناس در نقش­های برجستهٔ “کاخ نینوا” یافته اند که گل و حاشیه آن تقلیدی از گلدوزی­های بابل به نظر می­رسد. تاریخ این نقش­ها را سده هفتم پیش از میلاد می­دانند. بهترین نمونه این نقش متعلق به خورس­آباد در موزه لوور نگهداری می­شود.

هدف طراحان ایرانی ایجاد لذت بوسیله قرینه‌سازی و زیبایی است. آن‌ها یا طرح‌ها را از زندگی واقعی (طبیعت) الهام گرفته‌اند یا از منابع خارجی استفاده نموده‌اند. در هر یک از این دو حالت باید ارتباط داشتن این اشکال و نقوش را با افکار صوفیانه و عارفانه با احتیاط ذکر کرد. چه بسا این اشکال، شکل‌های ساده شده حیوانات، گیاهان و پرندگان باشد که با گذشت زمان تغییر یافته‌اند. آنچه مسلم است زن قالیباف وقتی پشت دار نشسته، بیشتر از آنچه دیده الهام گرفته می‌اندیشد.

از زمانی که بشر خود را شناخت، برای تامین نیازهای اولیه خود دست به تغییر طبیعت و به عبارتی کار بر روی طبیعت زد. یکجانشینی بشر به واسطه اشتغال به کشاورزی و دامداری، منجر شد تا آدمی به فکر ساخت فرآورده های متنوع از نظر کارایی و چشم گیر از نظر زیبایی شناختی بیفتد. با پیشرفت فنون و رشد تمدن ها صنایع دستی نیز رشد روزافزونی به خود گرفت. صنایع دستی و یا هنرهای صناعی از مهم ‌ترین محصولات تولیدی هر کشوری است. این محصولات دارای هر دو کاربرد تزئینی و استفاده در زندگی روزمره هستند که به روش های سنتی ساخته می شوند. صنایع دستی شاخص ترین و اصیل ترین جلوه گاه تاریخ و تمدن کهن ایران و فرهنگ و هنر ناب ایرانی بوده که یکی از مهمترین قطب های هنرهای صناعی در جهان به شمار می آید. صنایع دستی ایران دارای طیف گسترده ای از رشته ها و محصولات گوناگون است. بافته های داری، دست بافته های دستگاهی، رودوزی های سنتی، هنرهای فلزی، میناسازی، سفالگری، آبگینه، هنرهای مرتبط با چوب، هنرهای مرتبط با سنگ، نگارگری، چاپ های سنتی، حصیربافی، رنگ ‌سازی سنتی، نمدمالی، پوستین دوزی، آثار چرمی و رنگرزی سنتی از رشته های اصلی صنایع دستی ایران به شمار می روند.


اگر چه که تمامی محصولات صنایع دستی مخاطبین خاص خود را دارند، اما می توان گفت که فرش های دستبافت و گلیم، ظروف شیشه ای و مسی، سفال و سرامیک، صنایع دستی مرتبط با چوب، زیورآلات، قلاب دوزی، سرمه دوزی و سوزن دوزی بلوچ از پرطرفدارترین محصولات صنایع دستی ایران محسوب می شوند. هنرهای صناعی و یا صنایع دستی شاخه ای از هنرهای سنتی هر کشور است که یک یا چند و یا تمامی مراحل ساخت آن به وسیله دست صورت گرفته و مواد اولیه آن به صورت بومی تهیه می شود. به دلیل عدم استفاده از ماشین آلات سنگین صنعتی، هر کالای تولیدی در این حیطه با دیگری متفاوت بوده و حاصل تلاش دستان یک هنرمند با تولیدات دیگری یکسان نیست. صنایع دستی برخاسته از قدمت فرهنگی و هنری هر خطه و نمادی از آداب و رسوم، سنن، ارزش ها و سبک زندگی در آن منطقه است. برای تولید دست ساخته های صنایع دستی نیازی به تکنولوژی پیشرفته و دانش فنی کارشناسان خارجی نبوده و دانش تولید آن به صورت بومی و نسل به نسل منتقل می گردد. صنایع دستی با سرمایه گذاری اندک و سودآوری فراوان در بازارهای داخلی و خارجی همراه است.


/ 0 نظر / 24 بازدید